Xtreme style

Ultimele subiecte

» Vacanta
Lun Ian 26, 2009 1:32 am Scris de Kykyo-chean

» Twilight
Lun Ian 26, 2009 1:21 am Scris de Kykyo-chean

» Topic-uri
Lun Ian 26, 2009 1:08 am Scris de Kykyo-chean

» Adminii si moderatorii
Lun Ian 26, 2009 1:04 am Scris de Kykyo-chean

» Nemultumuri/Probleme
Sam Sept 13, 2008 9:49 am Scris de selene

» de ce?
Joi Sept 11, 2008 11:54 am Scris de Kaliope

» Ce piese asculti acum O.o?
Joi Aug 21, 2008 6:22 pm Scris de Kaliope

» Buna!!
Joi Aug 21, 2008 6:21 pm Scris de Kaliope

» Konichi wa!!!!....um....mda^^"
Lun Aug 18, 2008 2:25 pm Scris de Kaliope

» Genul preferat de atata lumea
Mar Aug 12, 2008 12:18 pm Scris de Kaliope

» Filmul preferat
Dum Aug 10, 2008 10:59 am Scris de Kaliope

» Favorites Songs de la A la Z
Sam Aug 09, 2008 1:52 pm Scris de Kaliope

» Daca m-ai fi cunoscut
Sam Aug 09, 2008 11:47 am Scris de Kaliope

» Pdms..
Sam Aug 09, 2008 11:46 am Scris de Kaliope

» Alb/negru
Sam Aug 09, 2008 12:21 am Scris de Obsidian Butterfly

» Versurile Favorite
Sam Aug 09, 2008 12:17 am Scris de Obsidian Butterfly

» Orele din ziua voastra
Vin Aug 08, 2008 11:14 pm Scris de Kaliope

» Discoteca vs Club
Vin Aug 08, 2008 11:05 pm Scris de Kaliope

» Te-ai indragostit vreodata de un prieten?
Vin Aug 08, 2008 10:59 pm Scris de Kaliope

» Sambata seara...ce faci?
Joi Aug 07, 2008 3:23 pm Scris de Kaliope

» Parere
Dum Aug 03, 2008 7:51 pm Scris de Kykyo-chean

» Batalia Pieselor
Sam Aug 02, 2008 12:26 pm Scris de Kaliope

» Videoclipuri
Vin Aug 01, 2008 7:29 pm Scris de Kaliope

» Iubirea,din punctul vostru de vedere
Vin Aug 01, 2008 7:21 pm Scris de Kaliope

» Anime-ul Naruto
Vin Aug 01, 2008 6:47 pm Scris de Kykyo-chean

» Inceputul anului scoalar
Vin Aug 01, 2008 2:55 am Scris de Kykyo-chean

» Ashley
Vin Aug 01, 2008 2:49 am Scris de Kykyo-chean

» Gustav
Vin Aug 01, 2008 2:48 am Scris de Kykyo-chean

» Faimoasa Pink
Vin Aug 01, 2008 2:47 am Scris de Kykyo-chean

» Beyonce
Vin Aug 01, 2008 2:47 am Scris de Kykyo-chean

» Tom & Bill
Vin Aug 01, 2008 2:45 am Scris de Kykyo-chean

» Camerun Diaz
Vin Aug 01, 2008 2:42 am Scris de Kykyo-chean

» Micheal Jackson
Vin Aug 01, 2008 2:42 am Scris de Kykyo-chean

» Alfonso,RBD
Vin Aug 01, 2008 2:41 am Scris de Kykyo-chean

» Thalia
Vin Aug 01, 2008 2:40 am Scris de Kykyo-chean

» Alizee
Vin Aug 01, 2008 2:39 am Scris de Kykyo-chean

» Rupart Grint
Vin Aug 01, 2008 2:33 am Scris de Kykyo-chean

» Nally Berry
Vin Aug 01, 2008 2:31 am Scris de Kykyo-chean

» Madonna
Vin Aug 01, 2008 2:31 am Scris de Kykyo-chean

» Cantaretul Mika
Vin Aug 01, 2008 2:29 am Scris de Kykyo-chean

» Antonio Banderas
Vin Aug 01, 2008 2:28 am Scris de Kykyo-chean

» Juanes
Vin Aug 01, 2008 2:27 am Scris de Kykyo-chean

» Chris,Trupa US5
Vin Aug 01, 2008 2:26 am Scris de Kykyo-chean

» Geri Nalliwell
Vin Aug 01, 2008 2:24 am Scris de Kykyo-chean

» Hiei-sama
Joi Iul 31, 2008 9:36 pm Scris de Kykyo-chean

» Heyaaaaa ^^
Joi Iul 31, 2008 3:08 am Scris de Kykyo-chean

» Konnichi wa!
Joi Iul 31, 2008 3:03 am Scris de Kykyo-chean

» Schimbare de nick
Joi Iul 17, 2008 12:34 pm Scris de Kaliope

» Hi..i'm here^^
Vin Iul 11, 2008 1:57 pm Scris de Tina18

» In acest moment
Vin Iul 11, 2008 1:54 pm Scris de Tina18

Iulie 2018

LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Parere

Distribuiți
    Kaliope
    Admin

Data de înscriere : 04/02/2008
    Localizare : V's place,Shadow Gallery

Joc de roluri
    Manga World: 10
    Anime World: 1

Parere

Mesaj  Kaliope la data de Vin Feb 15, 2008 6:46 pm

Rozen Maiden este un anime foarte indragit de multa lume,chiar si de mine.
    Actiunea se petrece pe perioadele lui "Alice Game" cand cele 7 papusi trebuie sa lupte una cu cealalta pt ca ultima ce ramane,asa zisa Alice,papusa perfecta fara nici o gresala,il v-a intalni pe tatl lor,Rozen.Nu se stie motivul pentru care acesta a dorit sa isi faca papusile sa lupte una impotriva celeilalte,dar se pare ca sunt hotarate,in principiu la inceput sa lupte,dar dupa ce se termina perioada din trecut a Jocului Alice,acesta ajung in prezent,4 dintre ele la casa lui Jun,un copil care locuia cu sora lui mai mare si statea mai tot timpul izolat in casa.Prima care ajunge la acesta este Shinku,fiind si personajul principal.Dupa ea urmeaza sa ajunga:Hinaichigo,Suisei Seki si Sousei Seki.

Pe parcurs,acestia incep sa devina o familie,desi se mai iscau din cand in cand niste cunflicte care ne amuzau,insa nu totul era asa de roz,deoarece una dintre papusi,personajul negativ din acest sezon,Suigintou,le creeza diferite probleme cu intentia de a incepe Alice Game

Grafica este foarte buna,se observa ca este moderna si in plus personajele sunt desenate fiecare in stilul care reprezinta personalitatea proprie,dar si in general,este excelenta.Uneori mai apare grafica simpla care face personajele sa arate mai amuzante in momente de genul sau penibile.

Personajele au caractere total diferite unele de altele,nu au mai nimic in comun,decat faptul ca sunt surori.Fiecare il iubeste pe Rozen,ce e cel mai cert,iar pt el sunt in stare de orice,chiar si sa se distruga unele pe altele,ceea ce e trist in destinul lor.....

Coloana sonora este foarte originala,cantata de Ali Project,si prezinta un stil care nu a mai fost intalnit pana acum,asta este o atractie in plus pe langa cele mentionate de mine mai sus

Primul sezon se termina cu infrangerea lui Suigintou,dar nu eliminarea ei definitiva,de aceea a parut un nou sezon

Rozen Maiden Traumend,este al doilea sezon,unde relatia dintre papusile ce locuiesc in casa la Jun
    se imbunatateste,conflictele mai scad,si astfel incep sa prinda drag una de alta.
    Apare un nou personaj negativ,Barasuishou,care are personalitatea diferite de Suigintou,care reprezenta raul pur,dar de fapt toti s-au inselat.Bara nu a fost creata de Rozen,dar le pacaleste pe celelalte papusi ca ea este a-7a si astfel reuseste sa le convinga sa inceapa Alice Game

O indoiala apare deoarece Suigintou acum este eprsonaj pozitiv,dar intr-un stil inedit,cum sincer nu s-a mai vazut pana acum.Aparent ea are aceleasi intentii ca si in sezonul trecut,dar are un suflet mare,deoarece cand incepe sa tina la Megu,face orice pentru ea,astfel ne demostreaza ca parerea de la inceput este eronata.In OVA-ul Rozen Maiden Overuture ne convingem mai bien de acesta ipoteza.

Sfarsitul este specific anime-urilor din 2004,un an in care thriller-ul adevarat a facut legea(asta ne reaminteste de Elfen lied si le portrait de petite cossette),desi pare un sad end din cauza dramatismului,nu este asa...
    Sincer,aparitia lui Kirakishou la sfarsit si circumstantele acestuia ne dau de gandit la un nou sezon,insa nimic nu este concert
    Obsidian Butterfly
    Moderator

Data de înscriere : 04/05/2008
    Localizare : N-Field

Joc de roluri
    Manga World: 10
    Anime World: 1

Re: Parere

Mesaj  Obsidian Butterfly la data de Dum Mai 04, 2008 12:42 pm

Rozen Maiden este animeul meu preferat... nu pot sa nu-l ador pt k pt mine este animeul perfect. Mereu am fost pasionata de papusi de portelan(chiar si din acest motiv le colectionez ca o nebunaX3) si pe langa asta ador atmosfera gotica din anime, desi sunt si scene amuzante atmosfera gotica(pt mine cel putin) nu dispare niciodata...
    Povestea este f interesanta si originala. Desi m-a enervat prima data k Rozen a creat papusile doar ca sa se lupte una cu alta... Dar m-am linistit cand Rozen i-a spus lui Shinku k Jocul Alice nu este singura metoda de a ajunge Alice...
    Poate k nu se intelege prea bine dar acest anime transmite mesaje importante pe care nu le-am inteles prima data cand am vazut animeul...
    Despre personaje... Sunt bine conturate si sunt unice^^ Dar nu neg faptul k sunt unele pe care le urasc, de ex nu o pot suferi pe Shinku... este tipicul personaj principal si sunt aproape sigura k ea va fi cea care va deveni Alice cu toate k nu meirta asta...
    Personajul meu preferat timp ne nush cati ani a fost Suigintou. Ca si la toata lumea mi-a placut de ea in clipa in care am vazut-o^^ Este geniala si mi-a placut mult k ea a fost personajul negativ in prima serie... pacat k in a 2-a s-au cam schimbat lucrurile.
    Ce m-a enervat a fost k ea in anime nu a fost completa... omg in manga este un proiect terminat si nu inteleg de loc de ce au facut asa animeul(desi am cateva idei dar totusi...). Sunt curioasa dak Kirakishou cum va fi in anime(ma refer la faptul k va fi sau nu va fi terminata din moment ce in manga ea este proiectul neterminat).
    Revenind la Gin-sama... cred f mult k ea ar trebui sa devina Alice pt k in primul rand ea este cea mai puternica dintre toate papusile(este singura care poate sa traiasca fara a avea o rosa mistica si si asa s-a dovedit k este mai puternica decat Shinku sau toate celelalte papusi), in al 2a rand ea il iubeste cel mai mult pe Rozen... chiar este obsedata dupa el si ma deranjeaza k Rozen si asa o iubeste pe Shinku mai mult...
    Oricum in ultimele luni nu Gin-sama este personajul meu preferat ci Kirakishou... de ce? pt 2 motive... 1. Dupa ce am citit mangaul mi-am dat seama k Kirakishou este cea care imi place cel mai mult pt caracterul ei mai diferit si original... plus k cu siguranta ea este cea mai frumoasa dintre toate personajele(sincer nu cred k am vazut vre-un personaj dintr-un anime sau manga care sa fie mai frumoasa ca ea). Este f dementa si asta ii da un farmec aparte cu toate k majoritatea oamenilor nu vad la ea nimic special. Inca un lucru care mi-a placut legat de ea a fost k este obsedata nebuneste de Gin-sama.
    Iar motivul nr 2.: Chiar m-a deranjat extrem de mult k toata lumea este obsedata de Gin-sama... stiu k nu ar fi trebuit sa ma intereseze dar nu mai suportam... a fost prea mult chiar si pt mine si am renuntat la ea desi sunt sigura k dak nu ar fi fost Kira atunci inca as mai fi tot atat de mare fan Gin...
    In afara de Shinku cred k toate papusile au fost dragutze...
    a da... am uitat sa spun k m-a enervat mult faptul k Bara a aparut in anime... pt k in manga ea nu este si nici in anime nu ar fi trebuit sa apara... in fine... in sezonul 3 oricum nu va mai fi si atunci va veni Kira ca personaj negativ^^
    Revenind la papusi... mi-a placut mult si de Kanaria si de "kashira" al ei Laughing (mi-a placut mult mai mult decat "desu"-ul lui Suiseiseki si de "unyu"-ul sau "nano"-ul lui Hinaichigo)
    Despre coloana sonora pot sa spun doar k a fost superba^.^ Ador trupa Ali Project si trupa Kukui... Mi-a placut mult ed-ul de la Traumend si Ouverture iar la capitolul de op mi-au placut toate op-urile la fel(poate cel de la Ouverutre un pic mai mult). Ador ost-ul mai ales Kamp de la Kukui si Gokuraku Kei Hime de la Ali Project(nu imi mai amintesc in care serii apareau aceste mel...)
    Grafica a fost buna(mai ales de la Ouvertre^^) dar in manga parerea mea e k personajele sunt mult mai frumoase...mai ales Gin si Kira*daydreaming*

Cam atat desi sincer as putea sa scriu despre RM pagini intregi^^~kashira Very Happy

Acum este: Lun Iul 23, 2018 5:12 am